Les reserves d aigua als embassaments de la conca del Xúquer han augmentat en l última setmana un 0,1 %, fins a arribar al 52 % de la seua capacitat total. En canvi, la conca del Segura ha perdut un 0,4 % i es queda al 48,9 %, mentres que la mitjana espanyola ha retrocedit un 0,5 % i se situa ara en el 57,8 %.
En el sistema del Xúquer, els embassaments acumulen 1.480 hectòmetres cúbics (hm³). Esta xifra suposa 4 hm³ més que fa una setmana, 78 hm³ més que ara fa un any i 296 hm³ per damunt de la mitjana dels últims deu anys. Este comportament indica una situació relativament folgada respecte dels registres recents.
En el cas del Segura, la situació és distinta a curt termini. Els embassaments guarden 557 hm³, és a dir, 5 hm³ menys que la setmana passada. Tot i això, esta quantitat continua sent molt superior a la d ara fa un any, amb 362 hm³ més, i també supera en 271 hm³ la mitjana de la darrera dècada.
Dades globals de la reserva hídrica
Al conjunt de l Estat, la reserva hídrica espanyola arriba als 32.409 hm³ d aigua. Són 282 hm³ menys que la setmana anterior, la qual cosa representa una caiguda del 0,5 %. Malgrat esta reculada setmanal, hi ha 2.669 hm³ més que en les mateixes dates de 2025, quan hi havia embassats 29.740 hm³.
A més, el volum actual se situa 8.060 hm³ per damunt de la mitjana de l última dècada, fixada en 24.349 hm³. Estes dades procedixen del Ministeri per a la Transició Ecològica i el Repte Demogràfic i reflectixen una situació millor que la d anys recents, tot i la baixada d esta setmana.
Les conques amb majors nivells embassats són Guadalete-Barbate, que està al 74,9 % de la seua capacitat, i les conques internes de Catalunya, al 73,4 %. També presenten valors elevats el Guadiana, al 72 %, i les conques internes del País Basc, al 71,4 %.
Per damunt del 60 % se situen igualment el Guadalquivir, amb un 68,8 %, la Conca Mediterrània Andalusa, amb un 63,3 %, i el sistema Tinto, Odiel i Pedras, amb un 61,1 %. Estes conques encapçalen la classificació estatal en percentatge d aigua emmagatzemada.
En l altre extrem, les reserves més baixes corresponen a l Ebre, que es queda al 45,4 %, el Duero, al 47,7 %, i Galicia Costa, al 48,4 %. El Segura, amb el seu 48,9 %, també figura entre les grans conques amb menys percentatge d ompliment.
La resta de conques principals se mouen en una franja intermèdia que va entre el 52 % del Xúquer i el 57,1 % del Cantàbric Occidental. En este bloc se situen el Miño-Sil, al 53,1 %; el Tajo, al 53,6 %; i el Cantàbric Oriental, al 54,8 %.
Pel que fa a les precipitacions, el Ministeri per a la Transició Ecològica ha assenyalat que durant l última setmana han sigut abundants en la vessant mediterrània i han afectat de manera considerable la vessant atlàntica. La major quantitat de pluja s ha registrat a Pamplona, amb 90,4 litres per metre quadrat.
El quadre següent resumix la capacitat total de cada conca, el volum actual embassat i el percentatge d ompliment:
CUENCA CAPACITAT ACTUAL EMBASSADA
Cantábrico Oriental 73 40 54,8 %
Cantábrico Occidental 485 277 57,1 %
Miño-Sil 3.030 1.610 53,1 %
Galicia Costa 684 331 48,4 %
Cuencas internas del País Vasco 21 15 71,4 %
Duero 7.602 3.627 47,7 %
Tajo 11.056 5.923 53,6 %
Guadiana 9.538 6.865 72 %
Tinto, Odiel y Piedras 229 140 61,1 %
Guadalete-Barbate 1.651 1.237 74,9 %
Guadalquivir 8.030 5.521 68,8 %
Mediterránea Andaluza 1.174 743 63,3 %
Segura 1.140 557 48,9 %
Júcar 2.846 1.480 52 %
Ebro 7.813 3.546 45,4 %
Cuencas internas de Cataluña 677 497 73,4 %
TOTAL 56.049 32.409 57,8 %




