Dia i hora de tota la programació de les Falles 2020

El programa suposa alguns canvis en relació amb l'any present, ja que retardarà una setmana l'acte de la Crida
Imatge d'una comissió celebrant el primer premi | EFE

La Junta Central Fallera (JCF)  ha presentat el programa provisional d'actes per a les Falles 2020. El document va ser exposat pel regidor de Cultura Festiva, Pere Fuset, este dimarts en l'assemblea de presidents. 

Tal com ja va avançar este diari, el programa suposa alguns canvis en relació amb l'any present, ja que retardarà una setmana l'acte de la Crida, d'eixa manera suposarà també l'eliminació d'una mascletà del cicle faller. 

A continuació s'inclouen la programació sensera, destacant els actes més populars i multitudinaris: 

GENER

Exposició del Ninot | Falles 2019
 

  • DIVENDRES 10
    • 21.00 h. - Gala de la Cultura en el Palau de Congressos
  • DISSABTE 11
    • 18.00 h. - Gala de la Cultura Infantil en el Palau de Congressos.
  • DISSABTE 25
    • 19.30 h. - Solemne exaltació de la FMV, Consuelo Llobell Frasquet, i la seua Cort d'Honor en el Palau de Congressos. En acabar l'exaltació, espectacle pirotècnic amb efectes de llum i color.
  • DIUMENGE 26
    • 17.30 h. - Solemne exaltació de la FMIV, Carla Garcia Perez, i la seua Cort d'Honor en el Palau de Congressos. En acabar l'exaltació, espectacle pirotècnic amb efectes de llum i color.
  • DIMARTS 28 i DIMECRES 29
    • De 10.00 a 14.00 h. i de 16.00 a 21.00 h. -Recepció dels ninots per a l'Exposició del Ninot en el Museu de les Ciències.
  • DIJOUS 30
    • 20.00 h. – XIII Gala de la Pirotècnia
  • DIVENDRES 31
    • 19.00 h. - Inauguració de l'Exposició del Ninot i en acabar, espectacle pirotècnic amb efectes de llum i color.

FEBRER

Una mascletà | València Diari

  • DIVENDRES 7
    • 20.00 h. - Presentació del Llibre Faller en Exposició del Ninot.
  • DISSABTE 8 (MATÍ)
    • 09.00 h. - Intercanvi de fotografies entre la FMIV. de València i les falleres majors infantils de les comissions en el Palau de l'Exposició.
      • 09.15 h. – Pla del Real – Benimaclet / Jesús / Rascanya.
      • 10.30 h. – Quatre Carreres / La Creu Coberta / Algirós.
      • 11.45 h. – Olivereta / Poblats al Sud / Quart de Poblet – Xirivella.
      • 13.00 h. – Benicalap – Campanar / Patraix / Mislata.
  • DISSABTE 8 (VESPRADA)
    • 15.45 h. - Intercanvi de fotografies entre la FMV. i les FF.MM. de les comissions i imposició de Bunyols d’Or amb Fulles de Llorer i Brillants per la FMV. en el Palau de l'Exposició.
      • 16.00 h. – sector Botanic – La Petxina.
      • 16.45 h. – sector Pla del Remei – Gran Via.
      • 17.45 h. – sector La Roqueta – Arrancapins.
      • 18.45 h. – sector Rascanya.
      • 19.30 h. – sector Poblats al Sud.
  • DIUMENGE 9 (MATÍ)
    • 09.00 hores - Intercanvi de fotografies entre la FMV. i les FF.M. de les comissions i imposició de Bunyols d’Or *amb Fulles de *Llorer i Brillants per la FMV. en el Palau de l'Exposició.
      • 09.15 h. – sector Patraix
      • 10.30 h. - sector Olivereta.
      • 11.30 h. – sector Quatre Carreres.
      • 12.30 h. – sector Jesús.
      • 13.30 h. – sector El Carme.
  • DIUMENGE 9 (VESPRADA)
    • 15.45 h. - Intercanvi de fotografies entre la FMV. i les FF.MM. de les comissions i imposició de Bunyols d’Or amb Fulles de Llorer i Brillants per la FMV. en el Palau de l'Exposició.
      • 16.00 h. – sector Mislata
      • 17.00 h. – sector Canyamelar – Grau – Natzaret.
      • 18.00 h. – sector Malva-rosa – Cabanyal - Beteró.
      • 19.00 h. – sector Camins al Grau.
  • DIVENDRES 14
    • 18.00 h. - Gala Infantil, lliurament de Premis Delegació d'Infantils i Joventut, i Esports en el Palau de l'Exposició
  • DISSABTE 15 (MATÍ)
    • 09.00 h. - Intercanvi de fotografies entre la FMIV. de València i les FF.MM.II. de les comissions en el Palau de l'Exposició.
      • 09.15 h.- La Roqueta / La Seu –Xerea – Mercat / El Carme
      • 10.30 h.- Benimàmet-Burjassot-Beniferri / Botànic-La Petxina / Pla de Remei – Gran Via.
      • 11.45 h.- Camins al Grau / Canyamelar – Grau – Natzaret / Russafa A i B.
      • 13.00 h.– La Saïdia / Malva-rosa – Cabanyal – Beteró / Pilar – Sant Francesc.
  • DISSABTE 15 (VESPRADA)
    • 15.45 h. - Intercanvi de fotografies entre la FMV. i les FF.MM. de les comissions en el Palau de l'Exposició i imposició de Bunyols d’Or amb Fulles de Llorer i Brillants per la FMV. en el Palau de l'Exposició.
      • 16.00 h. – sector Quart de Poblet - Xirivella
      • 17.00 h. – sector La Creu Coberta.
      • 18.00 h. – sector La Seu – La Xerea – El Mercat.
      • 18.45 h. – sector Saïdia.
      • 19.30 h. - sector Algirós.
  • DIUMENGE 16 (MATÍ)
    • 09.00 h. - Intercanvi de fotografies entre la FMV. i les FF.MM. de les comissions i imposició de Bunyols d’Or amb Fulles de Llorer i Brillants per la FMV. en el Palau de l'Exposició.
      • 09.15 h. – sector Pla del Real - Benimaclet.
      • 10.30 h. – Russafa A – Russafa B
      • 11.30 h. – sector Benicalap – Campanar.
      • 12.30 h. – sector Pilar Sant Francesc.
      • 13.30 h. – sector Benimamet – Burjassot – Beniferri.
  • DIVENDRES 28
    • 21.00 h. - Gran Gal·la Fallera en Fira València.
  • DISSABTE 29
    • 11.00 h. - Al parc de Bombers de l'Av. de la Plata celebració de la festivitat del patró del cos amb la visita de la FMIV i C.H.
    • 20.00 h. - Espectacle pirotècnic (Lloc per determinar)

MARÇ

Cremà d'un monument faller | Archivo
  • DIUMENGE 1
    • 06.45 h. – Pregària a Santa Bàrbara a l'Església de Sant Joan de l'Hospital per part de FFMMV. 
    • 07.20 h. – “Despertà” Infantil.
    • 07.30 h. – “Macrodespertà”.En acabar es finalitzarà en la plaça de l'Aj. amb un terratrémol espectacular. A continuació, s'oferirà un desdejuni faller a tots els participants.
    • 12.00 h. - Entrada de Bandes de Música.
    • 14.00 h. - “Mascletà” en la plaça de l'Ajuntament.
    • 20.00 h. – “Crida” a les Torres dels Serrans. En acabar, efectes de llum i color amb espectacle pirotècnic.
  • DILLUNS 2
    • 14.00 h. - “Mascletà” en la plaça de l'Ajuntament
  • DIMARTS 3
    • 14.00 h. -“Mascletà” en la plaça de l'Ajuntament
  • DIMECRES 4
    • 12.00 h. – Visita a la Central de la Policia Local de València de les FFMMV i CC.HH.
    • 14.00 h. - “Mascletà” en la plaça de l'Ajuntament.

​​​​​​​

  • DIJOUS 5
    • 14.00 h. - ”Mascletà” en la plaça de l'Ajuntament

​​​​​​​

  • DIVENDRES 6
    • 12.00 h. - Eixida de la Ronda Fallera de Cotxes de “l’Antigor”.
    • 14.00 hores - “Mascletà” en la plaça de l'Ajuntament

​​​​​​​

  • DISSABTE 7
    • 14.00 h. - “Mascletà” en la plaça de l'Ajuntament.
    • 17.30 h. - Cavalcada del Ninot per l'itinerari següent: Eixida de la Glorieta, pel carrer de la Pau, Sant Vicent, plaça de l'Ajuntament, Marqués de Sotelo i final al carrer de Xàtiva, tancant la Cavalcada l'entrada de les primeres peces de la falla municipal.
    • 00.00 h. - “Mascletà” de colors en la plaça de l'Ajuntament

​​​​​​​

  • DIUMENGE 8
    • 10.00 – h. Concurs del “Cant de l’*Estoreta”, organitzat per la Falla Plaza de l'Arbre i patrocinat per la Junta Central
    • 11.00 h. - Visita de la FMV i C.H. al parc de Bombers de l'Av. de la Plata.
    • 14.00 h. - “Mascletà” en la plaça de l'Ajuntament.

​​​​​​​

  • DILLUNS 9
    • 14.00 h. - “Mascletà” en la plaça de l'Ajuntament

​​​​​​​

  • DIMARTS 10
    • 14:.00 h. - “Mascletà” en la plaça de l'Ajuntament.

​​​​​​​

  • DIMECRES 11
    • 14.00 h. - “Mascletà” en la plaça de l'Ajuntament.

​​​​​​​

  • DIJOUS 12
    • 14.00 h. - “Mascletà” en la plaça de l'Ajuntament.
    • 18.00 h. - Homenatge de les Forces Armades a les FF.MM.V.
  • DIVENDRES 13
    • 14.00 h. - “Mascletà” en la plaça de l'Ajuntament
    • 19.30 h. – Cavalcada del Patrimoni organitzada pel l'Excm. Ajuntament, eixida des de la Llotja, Maria Cristina i Pl. l'Ajuntament.
    • 00.00 h. - “Mascletà” de colors en la plaça de l'Ajuntament

​​​​​​​

  • DISSABTE 14
    • 14.00 h. - Mascletà” en la plaça de l'Ajuntament
    • 17.00 h. - Tancament de l'Exposició del Ninot Infantil
    • 17.30 h. - Lectura del veredicte popular i proclamació del “Ninot Indultat Infantil” del 2020.
    • 17.45 h. – Recollida dels ninots per les comissions fins a les 20.00 h.

​​​​​​​

  • DIUMENGE 15
    • 09.00 h. - “Plantà” de totes les falles infantils
    • 14.00 h. - “Mascletà” en la plaça de l'Ajuntament.
    • 17.00 h. – Clausura de l'Exposició del Ninot.
    • 17.30 h. - Lectura del veredicte popular i proclamació del “Ninot Indultat” del 2020.
    • 17.45 h. - Recollida dels ninots per les comissions fins a les 20.00 h.
    • 00.00 h. “L ́albà” de les falles en tota la ciutat, amb espectacle pirotècnic en la Plaça de l'Ajuntament.

​​​​​​​

  • DILLUNS 16
    • 08.00 h. - “Plantà” de totes les falles
    • 14.00 h. - “Mascletà” en la Plaça de l'Ajuntament
    • 16.30 h. – Entrega Premis Infatils. En la tribuna instal·lada davant l'Ajuntament, repartiment de premis obtinguts per les falles infantils en les diferents seccions, així com de presentacions infantils, Cavalcada del Ninot i llibrets de falla infantils.
    • 00.00 h. – Castell de focs artificials al passeig de l'Albereda.

​​​​​​​

  • DIMARTS 17
    • 09.00 h. - Entrega Premis. En la tribuna instal·lada davant l'Ajuntament, repartiment de premis obtinguts per les falles en les diferents seccions, així com pels concursos de carrers il·luminats, presentacions comissiones i de llibret de falla.
    • A les 14.00 hores - “Mascletà” en la plaça de l'Ajuntament
    • OFRENA - CARRER DE LA PAU
      • 15.30 h.: Pla del Remei – Gran Via
      • 16.45 h.: Benimamet- Burjassot - Beniferri
      • 18.30 h.: Malva-rosa – Cabanyal - Beteró
      • 19.45 h.: Algiròs
      • 20.45 h.: Poblats Al Sud
      • 22.15 h.: Quatre Carreres

​​​​​​​

  • OFRENA - CARRER DE SANT VICENT
    • 15.30 h.: La Roqueta – Arrancapins
    • 17.00 h.: Olivereta
    • 18.45 h.: La Saïdia
    • 20.15 h.: El Carme
    • 21.00 h.: Campanar
    • 22.00 h.: Benicalap
    • 23.15 h.: Cases Regionals
    • 23.25 h.: Juntes Locals
    • 23.35 h.: Falla de la FMIV Carla Garcia la Falla Ramiro de Maetzu – Lleons.
    • 23.40 h.: Comitiva Oficial de MU., CS., AL. i les últimes 5 FFMMIV.
    • 23.50 h.: FMIV i C.H., JCF. i Banda Municipal
  • 01.00 h: Castell de focs artificials en el passeig de l'Albereda.
  • DIMECRES 18
    • 10.30 h. - Homenatge al poeta Maximiliano Thous, en el seu monument, situat en l'encreuament dels carrers de Sagunt i Maximiliano Thous. Amb la col·laboració de la Falla Fra Pedro Vives - Bilbao - Maximiliano Thous.
    • 12.00 h. - Homenatge al mestre Serrano, que tindrà lloc en el seu monument de l'avinguda del Regne de València.
    • 14.00 h. - “Mascletà” en la plaça de l'Ajuntament. ​​​​​​​
  • OFRENA - CARRER DE LA PAU
    • 15.30 h.: Russafa A
    • 16.30h.: Russafa B
    • 17.15 h.: Pla del Reial – Benimaclet
    • 19.00 h.: Canyamelar – Grau - Natzaret
    • 20.00 h.: La Xerea
    • 20.30 h.: Rascanya
    • 22.00 h.: Camins al Grau
  • OFRENA- CARRER SANT VICENT
    • 15.30 h.: Jesús
    • 16.45 h.: Mislata
    • 18.00 h.: La Creu Coberta
    • 19.15 h.: El Pilar – Sant Francesc
    • 20.15 h: Patraix
    • 21.30 h.: La Seu – El Mercat
    • 22.00 h.: Botanic – La Petxina
    • 23.00 h.: Quart de Poblet – Xirivella
    • 00.30 h.: Cases Regionals
    • 00.40 h.: Entitats Convidades
    • 00.50 h.: Falla de la FMV Consuelo Llobel, la Falla Albacete – Marvá.
    • 00.55 h.: Comitiva Oficial: BU, MU, CS, A i ultimes 5 FFMMV
    • 01.00 h.: FMV. I C.H., JCF i BANDA MUNICIPAL
  • 01.30 h.: “NIT DEL FOC” Castell de focs artificials en el passeig de l'Albereda.
  • DIJOUS 19
    • 11.00 h. - En el pont de Sant Josep, les FF.MM.V. i els seus CC.HH. faran una ofrena de flors davant la imatge del Patriarca. Amb la col·laboració de la Falla Doctor Olóriz.
    • 12.00 h. - Missa solemne en honor de Sant Josep en la Seu de València, oficiada per l'arquebisbe de València, el seu Emcia. Revma. Antonio Cañizares, oferida per Junta Central Fallera i el Gremi de Fusters, amb l'assistència de les FF.MM.V. i els seus CC.HH.
    • 14.00 h. - “Mascletà” en la plaça de l'Ajuntament.
    • 19.00 h. - Cavalcada del Foc pel carrer de Colón, des del carrer de Russafa fins a la plaça de la Porta la Mar.
    • 22.00 h. - “Cremà” de les falles infantils.
    • 22.30 h. – “Cremà” de la falla infantil que haja obtingut el primer premi de la secció especial.
    • 23.00 h. – “Cremà” de la falla infantil de la plaça de l'Ajuntament.
    • 00.00 h. – “Cremà” de totes les falles de València.
    • 00.30 h. – “Cremà” de la falla que haja obtingut el primer premi de la secció especial.
    • 01.00 h. – “Cremà” de la falla de la Plaça de l'Ajuntament.
  • ACTES SENSE CONCRETAR:
    • Gran Gala de l'Esport de JCF. (Previsiblement es realitzarà la primera setmana de Març)

 

També pots llegir...

📸 L'actualitat valenciana en imàtgens! Seguix-nos en Instagram

🌞 Vols saber l'oratge que farà? Seguix-nos en Instagram!

"València retarda una setmana l'inici oficial de les Falles 2020" "Celebracions pel tercer aniversari de les Falles com a Patrimoni de la Humanitat"