El programa d'actes definitiu de les Falles 2020

Els esdeveniments comencen en gener
Programa definitiu de les Falles 2020 | Wikipedia

La Junta Central Fallera (JCF) ja ho té tot a punt per a la celebració de les falles 2020. Tot i que el gros de la festa se celebra en març, són diferents els actes programats des de la segona setmana de gener. 

Tal com ja va avançar este diari, el programa suposa alguns canvis en relació amb l'any present, ja que retardarà una setmana l'acte de la Crida, d'eixa manera suposarà també l'eliminació d'una mascletà del cicle faller. 

Consulta tot el programa sancer ací:

Gener

Divendres 10

  • 21.00 h: Gala de la Cultura en el Palau de Congressos. 

Dissabte 11

 

  • 18.00 h: Gala de la Cultura Infantil en el Palau de Congressos. 

Dissabte 25

  • 19.30 h: Solemne exaltació de la Fallera Major de València, Consuelo Llobell Frasquet i la seua Cort d'Honor en el Palau de Congressos.  En acabar l'exaltació, espectacle pirotècnic.  

Dissabte 26

  • 17.30 h: Solemne exaltació de la Fallera Major Infantil de València, Carla Garcia Perez i la seua Cort d'Honor en el Palau de Congressos.  En acabar l'exaltació, espectacle pirotècnic.  

Dimarts 28 i dimecres 29 

  • 10 a 14 h / 16 a 21 h: Recepció dels ninots per a l'Exposició del Ninot en el Museu de les Ciències. 

Dijous 30

  • 20.00 h: XIII Gala de la Pirotècnia.

Divendres 31

  • 19.00 h: Inauguració de l'Exposició del Ninot.  En acabar, espectacle pirotècnic amb efectes de llum i color.  

Febrer

Dissabte 1

  • De 10.00 a 14.00 h: Fira del Col·leccionisme de la Junta Central Fallera en el Museu del Príncep Felip.

Divendres 7

  • 20.00 h: Presentació del Llibre Faller en l'Exposició del Ninot. 

Dissabte 8 

09.00 h: Intercanvi de fotografies entre la Fallera Major Infantil de València i les falleres majors infantils de les comissions en el Palau de l'Exposició.  

  • 09.15 h: Pla del Real – Benimaclet / Jesús / Rascanya.  
  • 10.30 h: Quatre Carreres / la Creu Coberta / Algirós.  
  • 11.45 h: Olivereta / Poblats del Sud / Quart de Poblet – Xirivella.  
  • 13.00 h: Benicalap – Campanar / Patraix / Mislata.  

  

15.45 h: Intercanvi de fotografies entre la Fallera Major de València i les falleres majors de les comissions i imposició de Bunyols d’Or amb Fulles de Llorer i Brillants per la Fallera Major de València en el Palau de l'Exposició.  

  • 16.00 h: sector Botànic – La Petxina.
  • 16.45 h: sector la Creu Coberta.
  • 17.45 h: sector Rascanya.
  • 18.45 h: sector la Roqueta – Arrancapins.  
  • 19.30 h: sector Poblats del Sud. 

 

  

Diumenge 9

09.00 hores: Intercanvi de fotografies entre la Fallera Major de València i les falleres majors de les comissions i imposició de Bunyols d’Or amb Fulles de Llorer i Brillants per la Fallera Major de València en el Palau de l'Exposició.  

  • 09.15 h: sector Patraix.
  • 10.30 h: sector Olivereta.
  • 11.30 h: sector Quatre Carreres.
  • 12.30 h: sector Benimàmet – Burjassot – Beniferri.
  • 13.30 h: sector El Carme  

  

15.45 h: Intercanvi de fotografies entre la Fallera Major de València i les falleres majors de les comissions i imposició de Bunyols d’Or amb Fulles de Llorer i Brillants per la Fallera Major de València en el Palau de l'Exposició.  

  • 16.00 h: sector Mislata.
  • 17.00 h: sector Canyamelar – Grau – Natzaret.  
  • 18.00 h: sector Malva-rosa – Cabanyal - Beteró.  
  • 19.00 h: sector Camins al Grau.  

Divendres 14 

  • 18.00 h: Gala Infantil de la Junta Central Fallers. Entrega de Premis Delegació d'Infantils-Joventut i Deports en el Palau de l'Exposició. 

Dissabte 15

09.00 h: Intercanvi de fotografies entre la Fallera Major Infantil de València i les falleres majors infantils de les comissions en el Palau de l'Exposició.  

  • 09.15 h: la Roqueta / la Seu – Xerea – Mercat / El Carme
  • 10.30 h: Benimàmet-Burjassot-Beniferri / Botànic-la Petxina / Pla de Remei – Gran Via.  
  • 11.45 h: Camins al Grau / Canyamelar – Grau – Natzaret / Russafa A i B.
  • 13.00 h: la Saïdia / Malva-rosa – Cabanyal – Beteró / Pilar – Sant Francesc.  

  

15.45 h: Intercanvi de fotografies entre la Fallera Major de València i les falleres majors de les comissions en el Palau de l'Exposició i imposició de Bunyols d’Or amb Fulles de Llorer i Brillants per la Fallera Major de València. en el Palau de l'Exposició.  

  • 16.00 h: sector Quart de Poblet - Xirivella.
  • 17.00 h: sector Pla Del Remei – Gran Via.
  • 18.00 h: sector la Seu – la Xerea – el Mercat.  
  • 18.45 h: sector Saïdia.
  • 19.30 h: sector Algirós 

Diumenge 16

09.00 h: Intercanvi de fotografies entre la Fallera Major de València i les falleres majors de les comissions i imposició de Bunyols d’Or amb Fulles de Llorer i Brillants per la Fallera Major de València en el Palau de l'Exposició.  

  • 09.15 h: sector Pla del Real - Benimaclet.
  • 10.30 h: Russafa A – Russafa B.
  • 11.30 h: sector Benicalap – Campanar.  
  • 12.30 h: sector Pilar Sant Francesc.
  • 13.30 h: sector Jesús. 

Divendres 28

  • 21.00 h: Gala Fallera en Fira València.  

Dissabte 29

  • 11.00 h: Visita de la Fallera Major Infantil de València i la Cort d'Honor Infantil al parc de Bombers de l'avinguda de la Plata per a la celebració de la festivitat del patró del cos.
  • 20.00 h: espectacle pirotècnic. (Lloc per determinar). 

Març

Diumenge 1 

  • 06.45 h: Pregària de les Falleres Majors de València i les Corts d'Honor a Santa Bàrbara en l'Església de Sant Joan de l'Hospital. 
  • 07.20 h: 'Despertà' Infantil.  
  • 07.30 h: 'Macrodespertà'. Acabarà en la plaça de l'Ajuntament amb un terratrèmol espectacular. A continuació, s'oferirà un desdejuni faller a tots els participants.  
  • 12.00 h: Entrada de Bandes de Música.  
  • 14.00 h: 'Mascletà' en la plaça de l'Ajuntament.  
  • 20.00 h: 'Crida' en les Torres dels Serrans. En acabar, efectes de llum i color amb espectacle pirotècnic.  

Dilluns 2

  • 14.00 h: 'Mascletà' en la plaça de l'Ajuntament. 

Dimarts 3

  • 14.00 h: 'Mascletà' en la plaça de l'Ajuntament. 
  • 20.30 h: Gala del Deport de la Junta Central Fallera en l'Auditori Reina Sofia. 

Dimecres 4

  • 12.00 h: Visita a la Central de la Policia Local de València de les Falleres Majors de València i les Corts d'Honor.
  • 14.00 h: 'Mascletà' en la plaça de l'Ajuntament.

Dijous 5

  • 14.00 h: 'Mascletà' en la plaça de l'Ajuntament.  

Divendres 6

  • 12.00 h: Eixida de la Ronda Fallera de Cotxes de 'l’Antigor'.  
  • 14.00 h: 'Mascletà' en la plaça de l'Ajuntament. 

Dissabte 7

  • 14.00 h: 'Mascletà' en la plaça de l'Ajuntament.  
  • 17.30 h: 'Cavalcada del 'Ninot' amb l'itinerari següent: Eixida de la Glorieta, pel carrer de la Pau, Sant Vicent, plaça de l'Ajuntament, Marqués de Sotelo i final en el carrer de Xàtiva. Tancarà la Cavalcada l'entrada de les primeres peces de la falla municipal.  
  • 00.00 h: 'Mascletà' en la plaça de l'Ajuntament. 

Diumenge 8

  • 10.00 h: Concurs del 'Cant de l’Estoreta', organitzat per la Falla de la Plaça de l'Arbre i patrocinat per la Junta Central Fallera.
  • 11.00 h: Visita de la Fallera Major de València i la Cort d'Honor al parc de Bombers de l'avinguda de la Plata.
  • 14.00 h. - 'Mascletà' en la plaça de l'Ajuntament. 

Dilluns 9

  • 14.00 h: 'Mascletà' en la plaça de l'Ajuntament. 

Dimarts 10

  • 14.00 h: 'Mascletà' en la plaça de l'Ajuntament. 

Dimecres 11

  • 14.00 h: 'Mascletà' en la plaça de l'Ajuntament. 

Dijous 12

  • 14.00 h: 'Mascletà' en la plaça de l'Ajuntament. 
  • 18.00 h: Homenatge de les Forces Armades a les Falleres Majors de València i les Corts d'Honor.

Divendres 13

  • 14.00 h: 'Mascletà' en la plaça de l'Ajuntament. 
  • 19.30 h: Cavalcada del Patrimoni organitzada per Ajuntament, eixida des de la Llotja, Maria Cristina i plaça de l'Ajuntament.
  • 00.00 h: 'Mascletà' en la plaça de l'Ajuntament.

Dissabte 14

  • 14.00 h: 'Mascletà' en la plaça de l'Ajuntament. 
  • 17.00 h: Clausura de l'Exposició del Ninot Infantil 
  • 17.30 h: Lectura del veredicte popular i proclamació del 'Ninot Indultat Infantil' del 2020.  
  • 17.45 h: Arreplegada dels ninots per les comissions fins a les 20.00 h. 

Dissabte 15

  • 09.00 h: 'Plantà' de totes les falles infantils.
  • 14.00 h: 'Mascletà' en la plaça de l'Ajuntament.
  • 17.00 h: Clausura de l'Exposició del Ninot.
  • 17.30 h: Lectura del veredicte popular i proclamació del 'Ninot Indultat' del 2020.  
  • 17.45 h: Arreplegada dels ninots per les comissions fins a les 20.00 h.
  • 00:00h: 'Nit de l'albà' de les falles en tota la ciutat, amb espectacle pirotècnic en la plaça de l'Ajuntament.  

Dilluns 16 

  • 08.00 h: 'Plantà' de totes les falles.
  • 14.00 h: 'Mascletà' en la plaça de l'Ajuntament.
  • 16.30 h: Entrega Premis Infatils. Tribuna instal·lada en l'Ajuntament per al repartiment de premis obtinguts per les falles infantils en les diferents seccions, les presentacions infantils, la Cavalcada del Ninot i els llibrets de falla infantils.  
  • 00.00 h: Castell de focs artificials en el passeig de l'Albereda. 

 

  

Dimarts 17 

  • 09.00 h: Entrega Premis. En la tribuna instal·lada davant de l'Ajuntament, repartiment de premis obtinguts per les falles en les diferents seccions, i pels concursos de carrers il·luminats, presentacions comissiones i els llibrets de falla.  
  • 14.00 h: 'Mascletà' en la plaça de l'Ajuntament.
  • 15.30 h: Ofrena de flors a la Mare de Déu.

OFRENA - CARRER DE LA PAU  

  • 15.30 h: Pla del Remei – Gran Via.  
  • 16.45 h: Benimàmet - Burjassot - Beniferri. 
  • 18.30 h: Malva-rosa – Cabanyal - Beteró.
  • 19.45 h: Algiros.
  • 20.45 h: Poblats del Sud. 
  • 22.15 h: Quatre Carreres.

OFRENA - CARRER DE SANT VICENT  

  • 15.30 h: Campanar.   
  • 16.30 h: la Roqueta – Arrancapins.
  • 18.00 h: Olivereta.
  • 19.45 h: la Saïdi.
  • 21.15 h: el Carme.
  • 22.00 h: Benicalap.
  • 23.15 h: Cases Regionals.
  • 23.25 h: Juntes Locals.
  • 23.35 h: Falla de la Fallera Major Infantil de València, Carla Garcia, la Falla Ramiro de Maetzu – Lleons.
  • 23.40 h: Comitiva Oficial delagacions de Múrcia, Castelló i Alacant.
  • 23.45 h: Ultimes 5 Falleres Majors Infantils de València.
  • 23.50 h.: Fallera Major Infantil de València i Cort d'Honor, Components de la Junta Central Fallera i la Banda Municipal de València.
  • 01.00 h: Castell de focs artificials en el passeig de l'Albereda. 

Dimecres 18

  • 10.30 h: Homenatge al poeta Maximiliano Thous, en el seu monument, situat en l'encreuament dels carrers de Sagunt i de Maximiliano Thous.  Amb la col·laboració de la Falla Fra Pedro Vives - Bilbao - Maximiliano Thous.  
  • 12.00 h: Homenatge al mestre Serrano, en el seu monument de l'avinguda del Regne de València.
  • 14.00 h: 'Mascletà' en la plaça de l'Ajuntament.
  • 15.30 h: Ofrena de flors a la Mare de Déu.

OFRENA - CARRER DE LA PAU

  • 15.30 h: Russafa A.
  • 16.30  h: Russafa B.
  • 17.15 h: Pla del Reial – Benimaclet.
  •  19.00 h: Canyamelar – Grau - Natzaret.
  • 20.00 h: la Xerea.
  • 20.30 h: Rascanya.
  • 22.00 h: Camins al Grau.  

OFRENA - CARRER DE SANT VICENT

  • 15.30 h: Jesús.
  • 16.45 h: Mislata.
  • 18.00 h: la Creu Coberta.
  • 19.15 h: el Pilar – Sant Francesc.
  • 20.15 h:  Patraix.
  • 21.30 h: la Seu – el Mercat.
  • 22.00 h: Botànic – la Petxina.
  • 23.00 h: Quart de Poblet – Xirivella.
  • 00.30 h: Cases Regionals.
  • 00.40 h: Entitats Convidades.
  • 00.50 h: Falla de la Fallera Major de València, Consuelo Llobell, la Falla Albacete – Marvá.
  • 00.55 h: Comitiva Oficial delegacions de Múrcia, Castelló i Alacant.
  • 01.00 h: Últimes 5 Falleres Majors de València.
  • 01.00 h: Fallera Major de València i Cort d'Honor, Components de la Junta Central Fallera i la Banda Municipal de València.
  • 01.30 h.: ' Nit del Foc'. Castell de focs artificials en el passeig de l'Albereda. 

Dijous 19

  • 11.00 h: Ofrena de flors de les Falleres Majors de València i les seues Corts d'Honor davant la imatge del Patriarca en el pont de Sant Josep. Amb la col·laboració de la Falla Doctor Olóriz.  
  • 12.00 h: Missa solemne en honor a Sant Josep en la Seu de València, oficiada per l'arquebisbe de València, Antonio Cañizares, oferida per la Junta Central Fallera i el Gremi de Fusters, amb l'assistència de les Falleres Majors de València i les seues Corts d'Honor.
  • 14.00 h: 'Mascletà' en la plaça de l'Ajuntament.  
  • 19.00 h: Cavalcada del Foc pel carrer de Colón, des del carrer de Russafa fins a la plaça de la Porta la Mar.  
  • 22.00 h: 'Cremà' de les falles infantils.
  • 22.30 h: 'Cremà' de la falla infantil que haja obtingut el primer premi de la secció especial.  
  • 23.00 h: 'Cremà' de la falla infantil de la plaça de l'Ajuntament.  
  • 00.00 h: 'Cremà' de totes les falles de València.  
  • 00.30 h: 'Cremà' de la falla que haja obtingut el primer premi de la secció especial.  
  • 01.00 h: 'Cremà' de la falla de la plaça de l'Ajuntament. 

També pots llegir...

🌞 Vols saber l'oratge que farà? Seguix-nos en Instagram!

📸 L'actualitat valenciana en imàtgens! Seguix-nos en Instagram

"Es repartiran 90.000 gots reutilitzables per a estes Falles en València" "Dia i hora de tota la programació de les Falles 2020"